Honda-e

Éra elektrických vozidiel je tu:

Dokonalá forma

Keď sa myšlienky spoja.

Hondu e sme vytvorili tak, že sme najprv všetko spochybnili: Môžeme mať odlišné svetlomety a zadné svetlá? Kam umiestnime smerovky? Ako môžeme vylepšiť aerodynamiku? Toto unikátne auto je výsledkom spojenia všetkých odpovedí na tieto otázky – dokonalá forma. Zábavná, bezpečná a príťažlivá. Honda e je stelesnením moderných hodnôt a toho, ako jazdíme dnes a budeme jazdiť v budúcnosti.

Vonkajší záber modelu Honda e spredu.Detailný záber na vozidlo Honda e.

Všetko ako jedno

Naším cieľom bola integrácia.

Predné svetlomety, radar, viacúčelová kamera, všetko na jedinom paneli. Rovnako sme spojili všetky tieto prvky v zadnej časti vozidla – všetko pôsobí celistvo. 17-palcové kolesá z ľahkej zliatiny majú špeciálne navrhnuté kryty, ktoré ich chránia pred prachom z bŕzd, aby vaša Honda e dlhšie vyzerala čisto.

Jazda vesmírom

Mesto je neustále plné ľudí a áut. Honda e je jeho presným opakom.

Interiér modelu Honda e.

Komfort pre každého – model Honda e je vybavený sedadlami z tkaniny Melange.

Vstúpte do priestranného interiéru modelu Honda e a okamžite uniknete od ruchu a zhonu okolitého sveta. Ponúka pokojné a tiché prostredie – ako obývacia izba – so svetlým a vzdušným interiérom.

Priestor na pohyb

Nie je tu ani žiadna stredová konzola, preto vozidlo pôsobí ešte širšie. Keď sa usadíte do pohodlných sedadiel a pozriete na širokú obrazovku tiahnucu sa cez celú palubnú dosku, budete mať pocit, že letíte vesmírom.

Interiér modelu Honda e.

Pohodlie pre cestujúcich

Honda e ponúka priestranný interiér, ktorý vyhovuje všetkým. Zadné sedadlá ponúkajú cestujúcim veľký priestor na nohy, vďaka čomu ide o jeden z najpriestrannejších automobilov, ktoré môžete v kategórii kompaktných áut vlastniť.

Prilepený k ceste

Podvozok navrhnutý tak, aby vám počas jazdy prinášal výbornú ovládateľnosť, agilitu a pohodlie.

Vychutnajte si jazdu

Výkonný elektromotor poháňa zadné kolesá, aby ste lepšie vnímali riadenie pri veľkom zrýchlení.

Správne vyváženie

Honda e sa vyznačuje príjemným, športovým charakterom, nízko položeným ťažiskom a rovnomerným rozložením hmotnosti – 50:50.

Chladenie

Je nevyhnutné zabrániť nárastu teploty, aby akumulátory fungovali s maximálnou účinnosťou.

Nabíjanie

Spoľahlivosť je základ. Naša vysokokapacitná lítium-iónová batéria s kapacitou 35,5 kWh môže využívať sieťový konektor typu 2 alebo rýchlu nabíjačku CCS2 DC.

Stačí sa pripojiť

Nabíjacia zásuvka modelu Honda e je ľahko dostupná a integrovaná v kapote. Stav nabíjania sa vodičovi jasne zobrazí pomocou LED diód.

Dôležité informácie:

Možno akumulátory z elektromobilov recyklovať?

Akumulátory, ktoré napájajú elektrické (a hybridné) vozidlá, sa dajú recyklovať. Ľahšie lítium-iónové akumulátory s dlhou životnosťou možno recyklovať, rovnako ako v prípade notebookov a mobilných telefónov.

Produkujú elektromobily emisie?

Elektrické vozidlo nemá výfukový systém, a preto patrí medzi vozidlá s nulovými emisiami. Preto je prínosom pre mestské prostredie, v ktorom je veľkým problémom práve znečistenie ovzdušia.

 

Aké výhody prináša vlastníctvo elektrického vozidla?

Pracujú elektrické vozidlá účinnejšie?

Pomer nákladov a prejdenej vzdialenosti v prípade auta s elektrickým pohonom môže byť až tretinový v porovnaní s nákladmi vozidiel s benzínovým alebo dieselovým motorom. Môžete tiež počítať s daňovými výhodami a štátnymi príspevkami na ekológiu.

Vzťahujú sa na elektrické vozidlá poplatky za znečistenie?

Ľudia riadiaci plne elektrické vozidlá a vozidlá vybavené vodíkovými palivovými článkami môžu byť oslobodení od poplatkov za vstup do centier miest. Podobné pravidlá platia aj pre niektoré výkonné hybridné vozidlá. Ak chcete zistiť, či môžete vstúpiť do konkrétneho mesta bez zaplatenia poplatku, obráťte sa na príslušné miestne orgány.

Potrebujú elektrické vozidlá olej?

Elektrické vozidlá sa vo všeobecnosti vyznačujú lacnejšou údržbou a nevyžadujú žiadny olej. To znamená, že na rozdiel od vozidiel s benzínovým motorom nevyžadujú pravidelné výmeny oleja a pravidelný, pritom často nákladný servis.

Potrebujú elektrické vozidlá servis?

Čisto elektrické vozidlo tvoria zvyčajne tieto tri hlavné súčasti: elektromotor, palubná nabíjačka, akumulátor a frekvenčný menič. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo je servis elektrických vozidiel lacnejší: vyžadujú menej údržby v porovnaní s tradičnými vozidlami s benzínovým alebo dieselovým motorom. Zo skúsenosti vieme, že elektrické motory sú veľmi spoľahlivé a nevyžadujú veľkú pozornosť.

Potrebujú elektrické vozidlá absolvovať prehliadku na stanici technickej kontroly?

Rovnako ako všetky ostatné vozidlá  musia aj elektromobily po dosiahnutí určitého veku absolvovať prehliadku na stanici technickej kontroly. Samozrejme, hlavný rozdiel je v tom, že nepodstupujú žiadny emisný test. Všetko ostatné, ako napríklad brzdy, odpruženie, svetlá, súčasti systému riadenia a ložiská… sa testuje.

 

Ako sa elektromobil riadi?

Ako elektromobily fungujú?

Elektromobil nemá žiadne prevody. Používa priamy pohon – výkon generovaný motorom sa prenáša priamo na kolesá. Jediné, čo musíte urobiť, je stlačiť plynový pedál a výkon elektromotora sa plynule zvýši. Je to čisté a efektívne riešenie, ktoré prináša vynikajúci výkon s nulovými emisiami.

Využívajú elektromobily manuálnu alebo automatickú prevodovku?

Elektromobily nepotrebujú viacero rýchlostných stupňov, manuálnu ani automatickú prevodovku. Na rozdiel od spaľovacích motorov, elektromotory majú veľmi široký výkonový rozsah – dokážu bežať vo vysokých otáčkach – a využívajú jednoduchú prevodovku s pevným prevodovým pomerom. Nič iné nepotrebujú.

Majú elektromobily prevodovku?

Elektromobily nemajú prevody, pretože ich priamo poháňa elektromotor. Rýchlosť závisí od toho, aké veľké zrýchlenie požadujete. Nevyžaduje sa ani žiadna spojka, pretože elektromotor dokáže vyvinúť krútiaci moment už od 0 ot./min.

Aký má elektromobil dojazd?

Dojazd elektromobilov na dnešných cestách sa neustále zväčšuje vďaka pokroku v technológii akumulátorov. V súčasnosti môžu automobily poháňané výhradne elektrickou energiou bez nabitia prejsť viac než 100 kilometrov a niektoré nové modely sa začínajú približovať k 200 kilometrom či väčším dojazdom.

 

Ako sa elektromobily nabíjajú?

Možno elektromobily nabíjať doma?

Doma si musíte nainštalovať špeciálnu zásuvku a naplánovať si trasu, aby ste v prípade potreby mohli pri dlhších trasách akumulátor dobíjať. Keď vás elektromobil upozorní, že je akumulátor takmer vybitý, stačí ho pripojiť do siete. Je to rovnako jednoduché, ako pripojenie napríklad rýchlovarnej kanvice.

Je nabíjanie elektromobilu zdarma?

Úplné nabitie doma stojí približne 2-3 Eurá. Nabíjanie pomocou verejných nabíjacích staníc, aké nájdete v supermarketoch alebo na parkoviskách, je často zdarma počas doby, ktorú tu strávite. Rýchlo nabíjacie stanice sú k dispozícii aj na čerpacích staniciach na diaľniciach. Dobíjanie trvajúce asi 30 minút môže byť spoplatnené .

Sú všetky elektrické nabíjačky rovnaké?

Nie, existujú dva typy systémov nabíjania, ktoré sa jednoducho nazývajú Typ 1 a Typ 2. Existujú však univerzálne riešenia, ktoré vyhovujú obidvom systémom. Väčšina elektromobilov prvej generácie používa štandard J1772 na nabíjanie v sieťach s napätím 110 V a 240 V. Všetky verejné nabíjacie body sú kompatibilné s týmito parametrami.

Ako si nainštalovať nabíjaciu stanicu na elektromobil?

Nenechajte sa presvedčiť miestnym elektrikárom. Najlepšie je obrátiť sa na špecialistu, ktorý má s danými inštaláciami dostatočné skúsenosti. Využitie služieb takého špecialistu je zárukou toho, že domáca nabíjacia stanica bude spĺňať tie najvyššie bezpečnostné normy.

Ako dlho trvá nabíjanie elektromobilu?

Nabíjanie elektromobilu môže trvať od 30 minút do 12 hodín. Všetko závisí od veľkosti akumulátora a rýchlosti nabíjacej stanice.

Čo sa stane, keď sa minie energia akumulátora v elektromobile?

Podobne ako v prípade vozidla s benzínovým alebo dieselovým motorom, vozidlo zastane. Majitelia elektrických áut však zvyčajne venujú viac pozornosti dojazdu než vodiči vozidiel so spaľovacím motorom. Elektromobily majú podobne ako vozidlá s benzínovým motorom indikátor, ktorý informuje vodiča o dojazde pomocou zvukovej a svetelnej signalizácie, vďaka čomu má dosť času reagovať.