VSA

Stabilizačný systém (VSA)

Stabilizačný systém VSA (Vehicle Stability Assist) pomáha vodičovi udržať kontrolu nad vozidlom pri prejazde zákrutou, akcelerácii a pri náhlych manévroch. V týchto situáciách systém podľa potreby pribrzdí pravé alebo ľavé kolesá a prevezme kontrolu nad škrtiacou klapkou a zapaľovaním.

Sledovaním údajov z rôznych senzorov vo vozidle, systém VSA vyhodnocuje aktuálny jazdný stav vozidla a porovnáva ho s požiadavkami vodiča. Ak je odozva vozidla mimo predpokladaný rozsah (napríklad ak sú sily pôsobiace pri prejazde zákrutou väčšie než možnosti pneumatík), systém VSA automaticky zasiahne a vykoná nápravu. Systém je nastavený tak, aby zabezpečil stabilné a predvídateľné jazdné vlastnosti, ale aby pritom neobmedzoval pôžitok z jazdy.

V prípade pretáčavého správania (ktoré môže viesť k šmyku) systém VSA pribrzdí vonkajšie predné koleso, ktoré stáčavý trend vyrovná. Naopak v prípade nedotáčavosti vozidla, systém VSA pribrzdí vnútorné koleso a zníži výkon motora tak, aby sa automobil vrátil naspäť do požadovaného smeru.