Novinky


TS HONDA TypeR vytvoril 4 rekord v roku 2018

Automobil Honda Civic Type R, ktorý pilotoval Tiago Monteiro, prekonal rekord okruhu Estoril v Portugalsku

 

  • Nový rekord automobilov s predným pohonom na okruhu Estoril, ktorý dosiahla Honda WTCR, pilotom ktorej bol Tiago Monteiro, má hodnotu 2 minúty a 1,84 sekundy.
  • Tiago Monteiro dosiahol nový rekord na sériovo vyrobenom automobile s cestnými pneumatikami
  • Štvrtý rekord okruhu posilnil pozíciu Civicu Type R ako najrýchlejšieho automobilu vo svojej triede
  • Cieľom akcie Type R Challenge 2018 je prekonať rekordy na 5 slávnych európskych pretekárskych okruhoch

 

Honda Civic Type R ustanovila časom 2 minúty a 1,84 sekundy nový rekord okruhu Estoril v Portugalsku pre sériové automobily s predným pohonom. Za volantom vysokovýkonného hatchbacku sedel jazdec Honda WTCR, Tiago Monteiro.

 

Ikonická trať Estoril má dĺžku 4,2 km a vyznačuje sa dvomi ostrými zákrutami, zložitou šikanou a veľmi dlhou hlavnou rovinkou, čo znamená, že jazdci musia v jednom kole zvládnuť široký rozsah rýchlostí. Výhodu na nej majú automobily s veľkým rozsahom schopností kombinovať rýchlu akceleráciu s výnimočnou ovládateľnosťou. Automobil Civic Type R dokázal, že je ideálne vhodný pre tento okruh. Jeho motor VTEC TURBO dodával mimoriadny výkon 320 koní a sofistikované odpruženie so systémami riadenia zabezpečovali Monteirovi pri jeho ceste za novým rekordom okruhu pre automobily s predným pohonom rýchle a stabilné ovládanie.

 

Tiago Monteiro pri rozhovore o rekordnom čase okruhu povedal: „prišli sme sem s cieľom pokoriť existujúci traťový rekord, ktorý dosiahlo predchádzajúce vozidlo, ale nebolo to ľahké. Chcem tým povedať, že  išlo o traťový rekord a to nie je hocičo. Aby ste pokorili Estoril, musíte mať obrovskú dôveru v automobil a nový Type R je jednoducho nesmierne výkonné a dobre ovládateľné vozidlo, ktoré také dôveru vzbudzuje. Traťový rekord sme prekonali, dokonca sme ho úplne rozdrvili.“

 

K hodnoteniu automobilu Type R dodal: „Type R je veľmi stabilný, má veľmi dobrú účinnosť bŕzd a úžasný motor, takže máte pocit, ako keby ste jazdili v pretekárskom automobile. A na trati potom ľahko zabudnete, že je to vlastne cestný automobil, v ktorom potom môžete odísť domov.

 

„Nový Type R znamená veľkú evolúciu. Chcem tým povedať, že hovoríme o úplne inom automobile z hľadiska dizajnu, aerodynamiky, odpruženia, geometrie, motore, ale hlavne o pocite z jazdy v automobile.“

 

Nový rekordný čas okruhu Estoril je už štvrtým rekordom okruhu pre vozidlá s predným pohonom, ktorý Honda dosiahla v roku 2018. Civic Type R prekonal aj rekordy okruhov Silverstone, Spa-Francorchamps a Estoril. Takže v roku 2018 Honda prekonala všetky časy, ktoré na týchto okruhoch sama dosiahla.

 

Výsledky tohto úsilia sa podobajú tým, ktoré Honda dosiahla v roku 2016 s predchádzajúcou generáciou Type R, keď sa jej podarilo dosiahnuť rekordné časy na okruhoch Estoril, Hungaroring, Silverstone a Spa-Francorchamps. Aj v roku 2018 pokračovala akcia Type R Challenge v trende prekonávania traťových rekordov sériových automobilov s predným pohonom a Civic Type R prekonal časom 7 minút a 43,8 sekundy traťový rekord okruhu Nürburgring Nordschleife, platný od apríla 2017.

 

Najnovší športový automobil so známym „červeným H“ je súčasťou nového vývojového programu desiatej generácie Civicu, doteraz najväčšieho v histórii Hondy a jeho konštrukcia umožňuje najpôsobivejšiu jazdu v segmente hot hatch na ceste aj na závodnej trati. Vyznačuje sa ľahkou karosériou s vysokou tuhosťou, nízkym ťažiskom a sofistikovaným systémom odpruženia s dvojosovou vzperou, ktorý znižuje vplyv akcelerácie na riadenie a zlepšuje pocit pri prudkom prejazde zákrutami.

– Koniec –